21 cze 2010

Becikowe........

W przypadku każdej ciąży a już szczególnie mnogiej tak jak nasza, szukamy przepisów które mówią o wsparciu finansowym ze strony instytucji Państwowej. Niestety nie jest tego dużo :)

Jednak przysługuje nam:

1.BECIKOWE RZĄDOWE

1000 zl / 1 dziecko
3000 / 3 dzieci

Bez względu na dochody rodziców przysługuje każdemu.
Aby uzyskać takie becikowe należy w Urzędzie Gminy lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość osoby ubiegającej sie o becikowe wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka lub innym dokumentem urzędowym potwierdzającym datę urodzenia oraz oświadczenie że na dane dziecko nie zostało pobrane wcześniej inne becikowe np. przez drugiego z rodziców. oraz zaśw.lekarskim że kobieta była pod jego opieką od 10 tygodnia ciąży.

ZASIŁEK RODZINNY

48 zł na miesiąc / 1 dziecko
144 zł / 3 dzieci

Zasiłek taki przysługuje jeżeli dochód netto rodziny w roku poprzedzającym okres zasiłkowy ( jeśli rodzimy w 2010 to dochód z roku 2009 r ) w przeliczeniu na osobę nie przekracza 504 zł netto. Dochód ustalany jest na podstawie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego.
Zasiłek rodzinny przyznawany jest na tak zwany okres zasiłkowy który trwa 12 miesięcy : od 1 września do 31 sierpnia.
Jeżeli dochód rodziny zwiększy się w trakcie trwania zasiłku i przekroczy 504 zł / osobę nie powoduje to jego utraty aż do końca okresu zasiłkowego.
Przy składaniu wniosku należy zaznaczyć że ubiegamy się o zasiłek wraz z dodatkami.

2.DODATEK DO ZASIŁKU RODZINNEGO z tyt. urodzenia dziecka

1000 zł / 1 dziecko ( jednorazowo )
3000 zł / 3 dzieci ( jednorazowo )

Wniosek składamy u pracodawcy ( jeżeli zatrudnia on powyżej 20 osób ) lub w UG czy MOPS ( jeżeli pracodawca ma mniej niż 20 pracowników )

Aby uzyskać ten dodatek należy być uprawnionym do pobierania zasiłku rodzinnego.

3. BECIKOWE SAMORZĄDOWE

1000 zł / 1 dziecko

Tutaj niektóre gminy mają fundusze na tego rodzaju wsparcie finansowe , niestety jest ich niewiele i trzeba się dowiedzieć czy dana Gmina stosuje tego rodzaju wsparcie.

Warto popytać w swoich instytucjach o w/w wypłaty świadczeń bo czasami może to być pokaźna suma ( przy dobrych wiatrach nawet 9000 zł jednorazowej wypłaty + 148 zł miesięcznie ) która jak wiadomo i tak ma się nijak do utrzymania trójki dzieci.

POWODZENIA

4 komentarze:

Kaja pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
jeżynowa polana pisze...

Jeszcze raz napiszę, bo coś źle się wkleiło.

Nam przysługiwało tylko becikowe niestety, zero zasiłku, chociaż po opłaceniu mieszkania zostawało nam "na przetrwanie". Generalnie i tak cała kasa (jeszcze był dodatek z pracy) poszła na szczepienia młodego. Swoją drogą jako rodzina wielodzietna macie jakieś szczepienia za darmo - warto wypytać i sprawdzić :) (wiem, bo kuzynka z tego korzystała)

PS dobrze, że cokolwiek dają ;)

Longina pisze...

To jest właśnie w tej naszej Polsce dziwne. Sumy te są na prawdę śmieszne. buziaki :)

Anonimowy pisze...

Dobrze ze nie musimy sie o to tak martwic, u nas (we Francji) becikowe wynosi 800 euro w 8 miesiacu ciazy zeby mozna bylo 'troche' urzadzic pokoik dla dziecka...
dziecko-w-drodze.blog.onet.pl